Plan lekcji metody AD

Często jestem pytana “Czego właściwie konkretnie nauczę się na www.metodaad.pl?”. Albo wręcz jeszcze dokładniej, np. “A kiedy będzie czas przeszły?”. Dlatego publikuję tu dla wszystkich ciekawych spis treści tego kursu. Ułożenie wszystkiego w tej, a nie innej kolejności i w ogóle dobór tematów i słówek ma takie główne zadania:

  • Umożliwić Ci dosłownie od drugiej lekcji zupełnie samodzielne budowanie nieograniczonej ilości poprawnych niemieckich zdań.
  • Możliwość jak najszybszego porozumiewania się poprawnie po niemiecku.
  • Nie zaskakiwanie Cię nigdy niczym, czego wcześniej – czyli w poprzednich lekcjach – nie wyjaśniłam.
  • Umożliwienie Ci ZROZUMIENIA, jak logicznie niemiecki jest skonstruowany. Tematy powtarzają się cyklicznie. Często omawiam coś i potem do tego powracam w różnych dalszych konstrukcjach, dzięki czemu wszystko się potwarza, a Ty samodzielnie potrafisz ze znanych już “klocków lego” budować coraz bardziej skomplikowane zdania.
  • Nie ograniczanie się do często niepraktycznego słownictwa, występującego w typowych podręcznikach (np. “wynajęcie pokoju w hotelu”, “moje zwierzątko domowe”).

Czy wszyscy dają sobie radę z kursem? Nie, nie wszyscy. Ok. 90% nie ma problemów, ok. 10% w którymś momencie “tonie” w nadmiarze informacji, bo nie angażuje się w naukę. Lekcje pisane są bardzo prosto i ta prostota powoduje czasem, że uczniowie trochę lekceważą naukę. Wszystko wydaje się takie proste… Często “już się o tym gdzieś słyszało” ;) . Niepostrzeżenie zauważa się nagle, że to albo tamto jeszcze jednak wcale nie było utrwalone…

Apeluję więc do wszystkich: nie lekceważcie “prostoty” moich lekcji! Z prostych rzeczy robią się jednak coraz trudniejsze ;) .

Cały kurs składa się z 200 lekcji i nauczysz się z nich po kolei wszystkiego, co trzeba:

Nr CZEGO SIĘ NAUCZYSZ KOMENTARZ
1 Jak po niemiecku nazywają się “osoby” – ja, ty, on, ona… To oczywiście najprostsza ze wszystkich lekcji. Są i tacy, którzy przerabiają tylko tę lekcję i nawet nie zaglądają do drugiej ;(.
2 Jak odmieniać czasowniki, tzn. powiedzieć np. “my chodzimy”, “on stoi” itp. Jasne, też bardzo prosta lekcja, ale będzie już wymagała odrobinę pomyślenia.
3 Jak poprawnie zadawać pytania, np. “Rozumiesz?” Statystyka pokazuje, że jeśli przerobisz również tę lekcję, to prawie na pewno będziesz kontynuować naukę ;) .
4 W odmianę z lekcji 2 i 3 wkradają się drobne nieregularności… Ale też dasz sobie z nimi radę, bo wyjaśnię je bardzo dokładnie!
5 Tu poznasz trochę bardziej skomplikowaną budowę zdań i kilka ważnych słówek. Najpóźniej po tej lekcji będziesz w stanie prawidłowo zbudować już setki różnych zdań po niemiecku.
6 Przeczenia! Dlaczego raz jest “nein”, a raz “nicht”? Tu większość z Was po raz pierwszy ma orzech do zgryzienia ;) . Gdzie wstawiać to “nicht”. Wyjaśniam, ćwiczymy.
7 Tu będzie o najważniejszym niemieckim czasowniku w ogóle. Może to i proste, ale BARDZO ważne.
8 Jak zadać bardziej skomplikowane pytania, jak się dużo dowiedzieć… Przy okazji nauczysz się też paru popularnych pozdrowień i pożegnań, to nigdy nie zaszkodzi.
9 Rozszerzamy słownictwo, ćwiczysz samodzielnie wszystko, co było dotychczas. To jedna z moich ulubionych lekcji, bo pokazuje Ci, jak dużo już umiesz SAMODZIELNIE.
10 Tu rozpracowujemy drugi co do ważności niemiecki czasownik. Każdy ma poczucie, że się czegoś ważnego nauczył. I to prawda.
11 Jak powiedzieć “jest ciepło” albo “pada deszcz”? I to nie chodzi tu wcale o pogodę, lecz o zdania, w których nie ma konkretnej “osoby”.
12 Kontynuacja lekcji 11. Kilka nowych ważnych słówek i ćwiczenia na konstrukcje poznane w lekcji 11. Dla wielu jest to pewna poprzeczka. Najpóźniej po tej lekcji wszyscy ją przeskoczycie :) .
13 Uczymy się tu tzw. nieregularnych czasowników. Tak, tak, wiem, one robią nam “głupie numery”, ale jeśli podejdzie się do tego uważnie i spokojnie, to przełkniecie to bez problemu, gwarantuję.
14 Kontynuacja lekcji 13. Jest to na tyle egzotyczny, a jednocześnie ważny temat, że warto go przerabiać aż dwie lekcje pod rząd.
15 Dziwne niemieckie zdania, w których może być tylko jedno przeczenie. To zupełnie inaczej niż po polsku, dlatego poświęcamy na to całą lekcję.
16 Kogo? Mnie, ciebie, jego, nas, was itd. Uczymy się operować takimi praktycznymi słówkami w różnych zdaniach, pytaniach i przeczeniach.
17 Kolejny rozdział pewnych “nieregularności” w czasownikach. Specjalnie oddzieliłam to od lekcji 13 i 14, żeby się nie myliło i żebyście trochę odpoczęli od tych odmian.
18 Kontynuacja lekcji 17. OK, ok, to już ostatnia lekcja wyłącznie o odmianie “normalnych” czasowników.
19 Tak zwany szyk przestawny. Dla większości czarna magia. Jedna z najważniejszych lekcji w ogóle w całym kursie. Takie błędy robią ludzie nawet po latach mieszkania w Niemczech. Dlaczego? Dlatego, że nie nauczyli się tego raz, a dobrze od początku. Teraz każdy się nauczy :) .
20 Jak powiedzieć, że coś dopiero ZROBIMY? Czas przyszły. Jedna z moich ulubionych lekcji, bo pokazuje, jaki to prosty język!
21 Komu? Mnie, tobie, jemu, nam, wam itd. Uczymy się operować takimi praktycznymi słówkami w różnych zdaniach, pytaniach i przeczeniach.
22 Tu poświęcamy się trzeciemu co do ważności niemieckiemu czasownikowi. Lekcja przez wielu niedoceniana, co się potem odbija na kolejnych. A więc uwaga ;) .
23 Czas przyszły, trochę bardziej skomplikowane konstrukcje niż w lekcji 20. Nie lekceważ tego tematu, znacznie później okaże się jeszcze bardzo ważny.
24 Kilka praktycznych słówek i konstrukcji. Każdemu się przyda, a przy okazji ćwiczymy tematy z lekcji 16 i 21.
25 Bardzo ważny wyraz, ale dosyć egzotyczna odmiana. Hurra! Już połowa ćwierci całości za Tobą! Jedna ósma! Trudne było? Nie, prawda?
26 Czwarty co do ważności niemiecki czasownik. Bez niego ani rusz. Tu zaczynamy nowy, bardzo ważny dział.
27 Kto co i dlaczego i czy w ogóle musi… Lekcje 26 – 33 mają podobną do siebie strukrurę, dzięki temu łatwo wszystko zapamiętać.
28 Jak wyrazić chęć czegoś. Albo niechęć. Wszystkie wyrazy będące tematem nauki w lekcjach 26-33 należą do najważnejszych w niemieckim. Warto im poświęcić szczególną uwagę.
29 Kolejne ważne słowo – lubić. To może najmniej ważny temat z lekcji 26-33, ale nie opuścimy go.
30 Chciałabym, chciałbym – uprzejme zdania, pytania, przeczenia Zajmujemy się bardzo ważnym słówkiem, które też przydaje się na co dzień.
31 Jak wyrazić, że komuś coś wolno albo czegoś nie wolno. Kolejny wariant do kompletu.
32 Jak wyrazić, że ktoś ma coś zrobić, albo ma czegoś nie robić. Według większości innych kursów to wystarczy. Nieprawda. Koniecznie potrzebna jest do kompletu jeszcze lekcja 33.
33 Powinnam, powinieneś itd. To dosyć nietypowa lekcja, większość podręczników zadowala się wyłącznie omówieniem tematu lekcji 32.
34 Rzeczowniki – der, die, das Jestem bardzo dumna z tego, że udało mi się napisać aż 33 lekcji praktycznie BEZ rzeczowników. To znacznie ułatwiło Wam utrwalenie schematu zdań, pytań i przeczeń bez żadnych dodatkowych komplikacji. Ale na dłuższą metę oczywiście potrzebne są też rzeczowniki, więc tu nauczymy się bardzo szybko wszystkiego od podstaw. Albo powtórzymy sobie porządnie to, co już gdzieś słyszeliśmy.
35 Rzeczowniki – ein, eine Tu nauczymy się różnicy między “der, die, das” i “ein, eine”. Ważny temat, bo w polskim tego nie mamy.
36 Jak wskazać na coś – ten, ta, to… Mówię tu również o różnicach między np. “der” i “dieser”.
37 Jak prosto wyrazić, że coś jest mniejsze, prostsze, ładniejsze, szybsze, tańsze  itp. To tak zwany “stopień wyższy”. Proste.
38 Kolejny stopień wtajemniczenia – stopień wyższy nieregularnie. Niektóre przymiotniki płatają nam figle, czasem nawet całkiem spore. Ale również to da się prosto wytłumaczyć.
39 Jak stosować tzw. biernik i co to w ogóle jest. Po polsku i po niemiecku. Wbrew pozorom inaczej jest po polsku niż po niemiecku. Po niemiecku dużo prościej.
40 Jak się tworzy żeńską wersję “facetów”. Np. z nauczyciela robimy nauczycielkę, z ucznia – uczennicę itp. Przy okazji kilka nowych ważnych słówek.
41 Mój, twój, nasz itd. Nowoczesne, zrozumiałe i logiczne podejście do typowych błędów popełnianych nagminnie przez Polaków.
42 Mojego, twoją, nasze… W tej lekcji również podchodzę bardzo nietypowo do zagadnienia, bo ludzie często po prostu komplikują sobie życie, zamiast chwilę pomyśleć.
43 Słowa złożone z kilku różnych fragmentów. Takie długie niemieckie słowa to na ogół “postrach” niemieckiego w ogóle. Zupełnie niepotrzebnie!
44 Jak rozgryźć słowo “kein” i czym się różni od innych wariantów “nie” po niemiecku. Słowa “kein” nie ma właściwie po polsku (nie, no trochę jest, pod postacią “żaden”), więc  trzeba się mu dokładnie przyjrzeć…
45 Dalsze ćwiczenia na “ein” i “kein”. Znowu bierzemy się porządnie za biernik.
46 Kilka czasowników łączących się z biernikiem. Taka lekcja na złapanie oddechu.
47 Jak powiedzieć, że coś jest NAJważniejsze, NAJmniejsze, NAJtrudniejsze itp.? Tzw. stopień najwyższy i jak go poprawnie stosować.
48 Kontynuacja lekcji 47, tym razem przypadki nieregularne. To wszystko jest bardzo podobne do lekcji 38, więc nie będzie problemu!
49 Zastosowanie konstrukcji z lekcji 47 i 48 w zdaniach różnego rodzaju. Nie wystarczy uczyć się zasad, trzeba je umieć elastycznie stosować. Tu się tego uczysz.
50 Kilka dalszych nieodzownych konstrukcji (np. “każdy/każda/każde” itp.). Super! to już cała ćwiartka kursu. Jedna czwarta za Tobą!
51 Wyraz “doch” W większości wypadków “doch” nie da się dosłownie przetłumaczyć na polski, co czyni ten wyraz wyjątkowo ciekawym. Jeśli dłużej będziecie się zajmować niemieckim, to bardzo go Wam będzie brakowało w jęz. polskim!
52 O czasownikach, które “na stałe” się z czymś łączą To nowy, niesłychanie ważny dział. Ucz się pilnie od samego początku.
53 Kontynuacja tematu z lekcji 52. Tu będzie o tym, jak zadawać takie “typowo niemieckie” pytania. W sumie bardzo prosta sprawa, ale też bardzo niemiecka, nie oszukujmy się.
54 Jak kazać komuś coś robić – polecenia i rozkazy. Oczywiście bardzo ważny temat w najrozmaitszych sytuacjach.
55 Kontynuacja lekcji 54 – trzy specyficzne czasowniki. Niektóre czasowniki są po prostu specyficzne i wymagają “osobnego rozdziału”.
56 O tworzeniu liczby mnogiej (gdy czegoś jest więcej niż jeden element). Poznamy tu liczbę mnogą wszystkich rzeczowników, które do tej pory były w tym kursie. Dotychczas nie chciałam Wam tym komplikować nauki, ale teraz akurat nadszedł odpowiedni moment, żeby się tym zająć.
57 Co w niemieckim jest rodzaju żeńskiego? To wbrew pozorom wcale nie takie trudne!
58 Co w niemieckim jest rodzaju męskiego? To już troszkę trudniejsze, ale też jest kilka zasad.
59 Co w niemieckim jest rodzaju nijakiego? Do kompletu o rodzajach w niemieckim.
60 Kiedy w ogóle można nieużywać rodzajnika (ani der/die/das ani ein/e)? Tak, tak, jest kilka zasad ułatwiających nam życie!
61 O niemieckich czasach przeszłych Zestawienie i porównanie, pierwsze kroki co i jak i dlaczego.
62 Czas przeszły złożony Perfekt To najważniejszy czas przeszły, więc uczymy się go od początku porządnie.
63 Czas przeszły złożony Perfekt – formy nieregularne To jeden z głównych orzechów do zgryzienia dla Polaków. Materiału zaczyna się robić naprawdę więcej.
64 Czas przeszły złożony Perfekt – formy jeszcze bardziej nieregularne Jak zwykle, od rzeczy prostych przechodzimy do coraz bardziej złożonych.
65 Najważniejszy niemiecki czasownik w czasie przeszłym. Jeśli coś jest szczególnie ważnego, to na ogół poświęcam temu osobną lekcję.
66 Drugi co do ważności niemiecki czasownik w czasach przeszłych. Oczywiście też koniecznie musimy się tego doskonale nauczyć.
67 Trzeci co do ważności niemiecki czasownik w czasach przeszłych. Tu się robi fajnie. Macie fajne zestawienia i podwójną porcję ćwiczeń.
68 Czwarty co do ważności niemiecki czasownik w czasach przeszłych. Dalej zajmujemy się czasem przeszłym, temat jest obszerny…
69 Nawiązujemy do lekcji 27 i zajmujemy się czasem przeszłym. Przy okazji uczymy się ważnych sposobów podawania czasu, a konkretnie częstotliwości.
70 Nawiązujemy do lekcji 28 i zajmujemy się czasem przeszłym. Dodatkowo dalej uczymy się potrzebych określeń czasu.
71 Nawiązujemy do lekcji 29 i zajmujemy się czasem przeszłym. To ciekawe formy, a mało kto potrafi się nimi poprawnie posługiwać. Po tej lekcji już nie będzie problemu.
72 Nawiązujemy do lekcji 31 i zajmujemy się czasem przeszłym. Co wolno było zrobić, a czego nie wolno było…
73 Dwa dalsze bardzo ważne specyficzne czasowniki w czasach przeszłych. Ponadto kilka praktycznych informacji dotyczących ich użycia.
74 Znowu o tzw. konstrukcjach bezosobowych, ale innych, niż w lekcjach 11 i 12. Też bardzo ważny i potrzebny temat. Przy okazji uczymy się liczyć do 10. Lepiej późno niż wcale.
75 Kolejna bardzo “niepolska” konstrukcja, której warto się przyjrzeć. Tu zajmujemy się od razu czasem teraźniejszym i przeszłymi. Damy radę.
76 Myć SIĘ, nudzić SIĘ, czuć SIĘ, czyli tzw. czasowniki zwrotne. “się” jest dość specyficzne w niemieckim, sami zobaczycie. W tej lekcji też praktyczne wyjaśnienia, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.
77 Kombinacja lekcji 76 oraz 52 Powoli, powoli wszystko zaczyna się “zagęszczać”, trzeba uważać!
78 Kolejna porcja czasowników z “się”, a konkretnie ich praktyczne użycie w zdaniach wraz z czasownikami modalnymi. Jeśli masz dobrze przyswojone dotychczasowe lekcje, to wszystko jest absolutnie logiczne.
79 Wracamy na chwilę świadomie i celowo do tematu lekcji 21. To nie tylko powtórka, ale i duże rozszerzenie Twoich możliwości.
80 Jak wydawać polecenia i rozkazy używając tych czasowników z “się”? To SIĘ też bardzo przydaje ;) . Przy okazji powtórka lekcji 54.
81 Czasowniki z “się” w przeszłości – myłam się, umyłam się itd. Przy okazji uczymy się liczyć od 11 do 20.
82 O kwestii wyjątkowo ważnej dla Niemców: czy coś się rusza czy się nie rusza. To jeden z takich sztandarowych tematów gramatycznych. Wcale nie trudny.
83 Przyimki – małe, ważne, wszechobecne słówka utrudniające nam życie. A może raczej ułatwiające?
84 Kontynuacja lekcji 83, bo to ważny temat. Do tego łopatologiczne zestawienie w tabeli.
85 Kontynuacja lekcji 83, bo to ważny temat. Takich ćwiczeń nigdy za dużo.
86 Liczenie od 20 do 100, podawanie wieku itd. Taka lekcja wypoczynkowa po tych wszystkich przyimkach.
87 Podawanie czasu ze wszystkimi ważnymi wyrażeniami. Temat może i prosty, ale bardzo ważny.
88 Podawanie dat, cen itd. Cała masa wyrażeń absolutnie nieodzownych na co dzień.
89 Dodatkowe słówka – narzędzia. Tym kończymy lekcje o liczbach, cenach, datach, rozmiarach itp.
90 Dwa zdania połączone przecinkiem – wyjątkowo ważna lekcja. Jedna z moich ulubionych lekcji, bo wszyscy ją chwalą. Nie, no żartuję, że dlatego. Dlatego, że w prosty sposób pokazuje coś, co większości wydaje się zawsze okropnie trudne.
91 Temat z lekcji 90 trochę bardzie urozmaicony – o czasowniki modalne. Wraz z zestawem bardzo przydatnych nowych słówek.
92 Temat z lekcji 90 trochę bardzie urozmaicony – o czasowniki z “się”. Wracamy do tematu lekcji 76-81, m.in. dlatego, że czasowników z “się” jest w niemieckim znacznie więcej niż w polskim, więc trzeba się z nimi jakoś dobrze uporać.
93 Połączenie tematu  lekcji 90 z tematem  lekcji 52 i 53 Przy okazji więc powtórka i utrwalenie wszystkiego.
94 Temat z lekcji 90 trochę bardzie urozmaicony – czas przeszły. Znowu sięgamy do przeszłości… musimy być w stanie posługiwać się językiem we wszystkich czasach.
95 Połączenie tematu lekcji 91 z tym, co poznaliście w lekcji 94. Zawsze wszystkie nowe rzeczy są oparte na tym, czego uczyliście się dotychczas. Bez wyjątku.
96 Dwa zdania połączone przecinkiem – inny wariant niż w lekcji 90. To też stosunkowo prosta lekcja, ale nie lekceważcie jej.
97 Czasowniki rozdzielnie złożone. To takie specyficzne niemieckie czasowniki, które w pewnych warunkach rozdzielają się na dwie części. Te dwie części mogą stać w zdaniu całkiem daleko od siebie, więc często macie z nimi problemy, bo czegoś takiego nie ma w jęz. polskim. Ale nie martwcie się! Damy radę!
98 Kiedy czasowniki rozdzielnie złożone faktycznie są złożone, a nie rozdzielone? Temu też trzeba się dokładnie przyjrzeć, tym bardziej, że w taki sposób możemy sobie bardzo ułatwić posługiwanie się niemieckim.
99 Czasowniki rozdzielnie złożone – w przeszłości. Dodatkowo znowu świetne tabele.
100 Połączenie tematów lekcji 90, 97, 98 i 99. Tak, tak, tu już mamy NAPRAWDĘ bardzo skomplikowane zdania. Ale uwaga! Dojechaliście już do połowy! Połowa sukcesu za wami!
101 Zaczynamy jeden z tematów – horrorów dla obcokrajowców. Końcówki przymiotników. Piszę tu bardzo, bardzo prosto o tzw. regule kangura. Ta lekcja nie powinna sprawiać żadnych kłopotów.
102 Kontunuacja lekcji 101 i dalsze rozbudowanie tematu. Tu będzie odrobinę trudniej niż w lekcji 101, ale też bez przesady.
103 Stosujemy konkretnie wszystko z lekcji 101 i 102. Lekcja na złapanie oddechu, stosunkowo prosta.
104 Pierwszy, drugiego, trzecią itp. Uczymy się dokładnie określać kolejność wszystkiego używając poprawnych końcówek, które dopiero co poznaliśmy i trenowaliśmy.
105 Praktyczne zastosowanie końcówek przymiotników w codzienności. Też w sumie prosta lekcja pokazująca Wam jak ważne i wszechobecne są te końcówki przymiotników.
106 Po raz pierwszy na poważnie bierzemy się za celownik. Tak, wiem, o celowniku było już w lekcjach 21 i 79, bo nie dało się tego uniknąć, ale dopiero teraz zagłębiamy się w pełni w to zagadnienie.
107 Mojemu ojcu, twojej mamie, naszym dzieciom, waszym siostrom itd. Dalsze ćwiczenia na celownik.
108 Trudniejsze czasowniki z celownikiem Ale też dacie sobie radę.
109 Liczba mnoga w celowniku. To taki odrobinę egzotyczny temat, więc zajmiemy się nim osobno. Przy okazji poznasz różne słowa, które w ogóle nie mają liczby pojedynczej.
110 Przyimki z celownikiem. Do tego świetna łopatologiczna tabela. Przyimki z celownikiem są fajne, bo łączą się właśnie tylko z celownikiem i nie robią nam żadnych niespodzianek.
111 Przyimki łączące się albo z biernikiem albo z celownikiem. Na szczęście jest ich tylko 9, więc to nie aż taka filozofia.
112 W jakiej kolejności co ma stać w zdaniu. Posługujemy się już bardzo skomplikowanymi zdaniami i czasem się wahamy, co ma być najpierw, a co potem. Wyjaśniam tu wszystko bardzo dokładnie i podaję reguły, których można i trzeba się trzymać.
113 Czas przeszły ważnych czasowników łączących się z celownikiem. Dwie pieczenie przy jednym ogniu – powtarzamy i celownik i czas przeszły.
114 Wracamy do końcówek przymiotników – tym razem w celowniku. Do tego piękna prosta tabelka.
115 Powtórka i kombinacja lekcji 54 i 97. Czyli polecenia i rozkazy czasowników, które lubią się rozkładać na dwie części.
116 Utarte zwroty I W każdym języku istnieje zestaw “utartych zwrotów” (czyli kombinacji na ogół 2 lub 3 słówek), które są bardzo często używane. W tej i kolejnych lekcjach zajmujemy się najważniejszymi z nich.
117 Utarte zwroty II Najważniejsze – to znaczy najczęściej używane.
118 Utarte zwroty III Lekcje 116-120 nauczą Cię poprawnie stosować 25 najczęstszych niemieckich zwrotów na wszystkie możliwe sposoby.
119 Utarte zwroty IV Oprócz zwrotów, będących głównym tematem każdej z lekcji 116-120, w każdej lekcji robię powtórkę jakiegoś dawniejszego tematu gramatycznego.
120 Utarte zwroty V Ostatnia lekcja o zwrotach, nie mniej ciekawa i ważna niż poprzednie.
121 Jak powiedzieć “sobie” i jak powiedzieć, że coś kogoś boli? To wbrew pozorom dwa tematy, które w niemieckim do siebie bardzo “pasują”, dlatego znalazły się w jednej lekcji.
122 Tu uczymy się używać czasowników modalnych w czasie przyszłym. W sumie to taki przerywnik, żeby Wam odświeżyć mózgi między lekcjami 121 i 123.
123 Wracamy do tematu lekcji 121 i dalej ćwiczymy części ciała i ich bóle. Praktyczny temat, oby Wam się nigdy nie przydał!
124 Co zrobić, gdy w zdaniu są dwa czasowniki (niemodalne)? Nie jest tak źle, bo to trochę przypomina podobne konstrukcje w jęz. polskim.
125 A co zrobić, gdy w zdaniu są trzy lub cztery czasowniki?? To niby też mamy czasem po polsku, ale pewnie mało kto sobie z tego zdaje sprawę. Do tego trudnego tematu zrobiłam Wam wspaniałą logiczną tabelkę. Chyba mi się najbardziej podoba ze wszystkich tabelek w tym kursie.
126 Czas przeszły w zdaniach z kilkoma czasownikami. Jasne, co możemy powiedzieć o teraźniejszości, możemy też powiedzieć o przeszłości. To logiczna konsekwencja lekcji 124 i 125.
127 Bardzo trudne dla Polaków słowo “lassen”. Trudne, bo może być tłumaczone z niemieckiego na polski na kilka różnych sposobów, łączy się z różnymi przypadkami i w ogóle to naprawdę zmora. A na tę zmorę macie tu znowu wspaniałą wyjaśniającą tabelkę. Trzeba się jej tylko nauczyć.
128 Kombinacja lekcji 76 oraz 97 Czyli czasowniki z “się”, które na domiar złego lubią się rozkładać na dwie części. Jeśli dobrze umiecie materiał z lekcji 76 i 97, to nie będzie żadnego problemu.
129 Kombinacja lekcji 128 i 90. Tak, tak, wszyskto robi się stopniowo coraz bardziej złożone. To już naprawdę wyższa szkoła jazdy.
130 Zdania z “że”, które można budować bez “że”. Wiem, że to dziwnie brzmi, ale gwarantuję Wam, że pokochacie tę lekcję, bo ona też znacznie nam ten niemiecki upraszcza.
131 Co by było gdyby – tzw. tryb przypuszczający. Dla wielu problem nie do przeskoczenia, który tu w tym kursie wyda się Wam wręcz trywialnie prosty.
132 Dalsze ćwiczenia na tryb przypuszczający – gdybamy sobie. Do tego oczywiście przejrzyste tabelki i tłumaczenia dlaczego tak, a nie inaczej.
133 Ciąg dalszy trybu przypuszczającego, on się bardzo przydaje. Dodatkowo zestaw nowych ważnych słówek, jak w każdej lekcji.
134 Czasowniki modalne w trybie przypuszczającym, c.d. To bardzo rewolucyjna lekcja. Czegoś takiego nie znajdziecie nigdzie indziej. Wszyscy inni znani mi autorzy chyba przepisują wszyscy wszystkie tabele i przykłady  jeden od drugiego bez krytycznego przyjrzenia się żywemu, autentycznemu językowi. Podeszłam do tego tematu tak, jak to być powinno.
135 Określenia ilości czegoś. Też ważny temat, bo w praktycznym życiu nie do ominięcia. Na szczęście stosunkowo prosty.
136 Osobny ważny rozdział – tryb przypuszczający najważniejszego niemieckiego czasownika. Również inne ważne wyjaśnienia typowych błędów Polaków.
137 Osobny ważny rozdział – tryb przypuszczający drugiego co do ważności niemieckiego czasownika. Czyli co by było gdyby ciocia miała wąsy.
138 Osobny ważny rozdział – tryb przypuszczający trzeciego co do ważności niemieckiego czasownika. Bardzo ważna lekcja, bo otwiera nam tysiące możliwości zastosowań.
139 Kombinacja lekcji 138 i 76 A nie mówiłam, że lekcja 138 jest wyjątkowo ważna?
140 Kombinacja lekcji 138 i 97 A nie mówiłam, że lekcja 138 jest wyjątkowo ważna?
141 Uczymy się mówić o “czymkolwiek, kimkolwiek” itp. Jednocześnie powtarzamy trochę biernik i celownik.
142 Różne słowa przeczące, bo w niemieckim przeczenia nie kończą się bynajmniej na “nicht/nein/kein”, jest tego trochę więcej. Ta lekcja stanowi wspaniałe uzupełnienie poprzedniej.
143 Słówko “zu”, którego po polsku nie ma. I dlatego wszystkim zawsze sprawia problemy. A nie musi!
144 Kombinacja lekcji 143 i 97. Tu dopiero robi się ciekawie.
145 Dalsze ćwiczenia na stosowanie “zu” Przy okazji sporo fajnych nowych trudnych słówek.
146 Przedrostki, które czasem się oddzielają od reszty wyrazu. Wracamy tu bardzo dokładnie i systematycznie do tematu z lekcji 97.
147 Przedrostki, które się nie oddzielają od reszty wyrazu. Czy więc warto sobie tym zawracać głowę? Warto! I to jak! To Ci wbrew pozorom wiele uprości.
148 Przedrostki, które czasem się oddzielają od reszty wyrazu, a czasem nie. To moja najbardziej nielubiana lekcja z całego kursu. Temat trudny i mętny, mam nadzieję, że mimo to udało mi się to w miarę jasno wytłumaczyć.
149 Zestawienie, porównanie, wyjaśnienie i ćwiczenie dylematu, kiedy używać “wenn”, kiedy “als”, a kiedy “wann”. Chyba nie spotkałam jeszcze żadnego ucznia, który rozróżniałby to “bez pudła”. Mam nadzieję, że po tej lekcji będzie lepiej.
150 Spójniki wieloczłonowe. A co to takiego? Tu się dowiesz o nich wszystkiego. Hura! Trzy czwarte za Tobą!
151 Dopełniacz. To też taki przypadek w niemieckim. Ostatni przypadek, którym się zajmujemy. Ostatni, bo zdecydowanie najmniej ważny, rzadko używany.
152 Mojego taty, twojej mamy, naszych dzieci… itp. Najczęstsze zastosowanie dopełniacza.
153 Przyimki z dopełniaczem. Kilka najważniejszych opłaca się znać.
154 Końcówki przymiotników w dopełniaczu. A jakże, tu też są końcówki.
155 C.d. lekcji 154. To już ostatnia lekcja o końcówkach przymiotników. Większość z Was odczuwa tu ulgę.
156 Rozgryzamy systematycznie przyimki. Ja nawet nie lubię wyrazu “przyimek”, bo brzmi tak strasznie gramatycznie i groźnie. Ale nic na to nie poradzimy. Przyimki to bardzo ważny temat i zajmiemy się nim odpowiednio dokładnie, żeby Ci ułatwić życie.
157 Przyimki “od” i “do” Oczywiście – i niestety – polskie przyimki można tłumaczyć w różny sposób na niemiecki i odwrotnie. To komplikuje sprawę.
158 Przyimki “w” i “z” Powoli rozsupłujemy gordyjski węzeł przyimków.
159 Przyimki “o” i “przez” Temat przyimków podzieliłam na małe, strawne części.
160 Przyimki “na” i “po” To już ostatnia lekcja o przyimkach. Ulga? Daliśmy radę.
161 Czas przeszły zaprzeszły, tzw. Plusquamperfekt. Po co nam to właściwie? Do kompletu. No i czasem się przydaje.
162 Czas przeszły prosty, czyli Präteritum lub Imperfekt. Dlaczego dopiero tutaj? Dlatego, że jest dużo ważniejszych rzeczy! Ważniejszych, bo częściej używanych, więc bardziej potrzebnych!
163 Dalsze ćwiczenia na czas przeszły prosty. Jeszcze jedna lekcja się przyda, ale to już starczy.
164 Czas przyszły Futur II. Po co nam to właściwie? Do kompletu. No i czasem się przydaje.
165 Zestawienie wszystkich niemieckich czasów. Logicznie, prosto, dużo dobrych ćwiczeń. Każdy to zrozumie.
166 Którego, której, któremu, którą, których itd. Ważne, żeby budować bardziej skomplikowane zdania.
167 Cały materiał z poprzedniej lekcji plus przyimki dla urozmaicenia. Jak zawsze powtarzam, jeśli się systematycznie wszystkiego po kolei uczycie, to potem tylko buduje się coraz większe budowle – ale z tych samych klocków.
168 Wyrazy, które brzmią identycznie, a oznaczają co innego. Jest kilka takich, warto je znać.
169 Mierzenie, ważenie, rozmiary itp. praktyczne rzeczy. Ogólnie prosta lekcja.
170 Porównanie zwrotów “was für ein” i “welcher”. Taki sobie zgrabny, nietrudny temat.
171 Co to jest strona bierna? Jak to wygląda w praktyce? Temat przez wielu nielubiany i/lub nierozumiany, a szkoda, bo w niemieckim znacznie częściej używany niż po polsku.
172 Dalsze informacje na temat strony biernej. Tego się faktycznie nie da wyłożyć w jednej krótkiej lekcji, będzie nam ich potrzebnych w sumie ok. 7.
173 Strona bierna w różnych czasach. W każdej lekcji przyglądamy się dokładniej jakiejś części tego w sumie obszerniejszego tematu.
174 Strona bierna z czasownikami modalnymi. Wyjątkowo często używane konstrukcje. Brzmią tak bardzo po niemiecku.
175 Strona bierna i jednocześnie tryb przypuszczający (głównie z lekcji 131-134). Przy okazji doskonała powtórka trybu przypuszczającego – chyba jeszcze nie zapomnieliście?
176 Strona bierna w bardziej skomplikowanych zdaniach – z przecinkami. Zdania robią się coraz dłuższe i coraz bardziej skomplikowane, ale zaręczam Wam, że to nie chaos, tylko ścisły, precyzyjny plan budowy, którego można się trzymać.
177 Do tematu lekcji 176 dodajemy jeszcze czasowniki modalne. A i tak wszystko pozostaje logiczne. Skomplikowane? Zgoda. Ale logiczne.
178 Tu się zajmujemy specyficznymi rzeczownikami, które się wszystkie odmieniają przez przypadki według jednego schematu. To taki trochę poboczny temat, wielu ludzi nawet nie ma pojęcia, że on istnieje. Ale chcę Was nauczyć porządnego, kulturalnego niemieckiego, więc muszę tu o tym napisać.
179 Lekcja o wzajemości, tzn. jeśli się coś robi sobie wzajemnie. Ciekawy zestaw słówek, a raczej wytłumaczenie, jak je sobie samemu prosto tworzyć.
180 Kombinacja lekcji 161 i trybu przypuszczającego, czyli np. co by było, gdybym już dawniej znał/a niemiecki. Powtarzamy tu czas zaprzeszły w konstrukcjach, które uchodzą za najtrudniejsze w niemieckim. Dla Ciebie już pewnie trudne nie będą.
181 Czasowniki łączące się z pewnym określonym przypadkiem. Tu znowu używamy przyimków i celownika.
182 C.d. poprzedniej lekcji. Tu znowu używamy przyimków celownika i biernika. Duże zestawienie, co się z czym łączy.
183 Rzeczowniki łączące się z pewnym określonym przypadkiem. Temat podobny bardzo do lekcji 181.
184 Przymiotniki łączące się z pewnym określonym przypadkiem. Tak, tak, do kompletu też przymiotniki, nawet całkiem sporo ich jest.
185 C.d. poprzedniej lekcji. Przymiotniki nie zmieściły się w jednej lekcji. Nie szkodzi.
186 Partykuły modalne. O Boże, a to co?? Nic strasznego wbrew nazwie! To takie częste “słówka-wypełniacze”. Nic się nie stanie, jeśli sami nie będziecie ich używać, ale warto wiedzieć, że często używają ich Niemcy (a także kiedy ich używają i co to wszystko może znaczyć). Tu się dowiesz. Zrobiłam do tego bardzo fajną tabelkę.
187 Tu, tam, iść, być Bardzo ważne wszechobecne zwroty i wyrażenia, w tej lekcji są nawet rysunki! Nie sposób nie zrozumieć tego ważnego tematu.
188 Ważne rzeczowniki, które odmieniają się jak przymiotniki. Np. “Niemiec”, “dorosły”, “znajomy”, “bezrobotny”, “inwalida” itp. No i co? Nieważne?
189 Zwroty “na stałe” złożone z rzeczownika i czasownika. np. “znajdować się w niebezpieczeńswie” itp. Wybrałam oczywiście te najważniejsze.
190 Jeszcze inna poręczna możliwość łączenia dwóch zdań ze sobą. Wychodzą z tego bardzo przydatne konstrukcje.
191 Imiesłowy. Wiem, że ta nazwa to okropność, zapomnijcie o niej od razu. Chodzi o czasowniki w stanie “zrobionym”, że tak powiem. Np. “dostarczony”, “upieczony” itp. Warto sobie z tego zdawać sprawę.
192 Taki sam czy ten sam czy może podobny? Kilka wygodnych i ważnych zwrotów wraz z właściwą odmianą przez wszystkie przypadki.
193 Dopóki, skoro tylko, odkąd itp. Kolejny zestaw wygodnych słówek łączących nasze dłuższe wypowiedzi.
194 Mówienie o celu – w jakim celu? Po co? Żeby… To w sumie kontynuacja lekcji 193.
195 Zamiast, chociaż, mimo że, w ten sposób… To w sumie też kontynuacja lekcji 193.
196 Kilka bardzo specyficznych niemieckich konstrukcji, z którymi większość ma problemy. Tego Polacy z zasady w ogóle unikają, bo – zupełnie niepotrzebnie – wydaje się to za trudne.
197 Kilka, kilku, wiele, parę Kolejny bardzo praktyczny zestaw słówek.
198 Kontynuacja lekcji 197. Czyli praktycznie to, co się do 197 już nie zmieściło.
199 Mowa zależna, tzn. cytowanie czyichś wypowiedzi. Mowa zależna jest w praktyce znacznie prostsza, niż wszyscy sobie to wyobrażają.
200 Mowa zależna, tzn. cytowanie czyichś wypowiedzi, c.d. I to już ostatnia lekcja tego kursu. Nikt Cię w niemieckim już niczym nie zaskoczy!

 Zapraszam na intensywną, systematyczną i nareszcie skuteczną przygodę z niemieckim na www.metodaAD.pl.